Brama harmonijkowa to rodzaj bramy, która otwiera się przez składanie z powrotem w sekcje lub tzw. panele. Drzwi harmonijkowe nazywane są również „drzwiami składanymi dwuskrzydłowymi”, mimo że najczęściej posiadają więcej niż dwa panele. Bardziej – może starszy termin to drzwi „concertina”, zainspirowane instrumentem muzycznym o tej samej nazwie.
Drzwi harmonijkowe mogą być stosowane jako wewnętrzne lub zewnętrzne przegrody wewnętrzne i są wykonane z różnych materiałów. Większość drzwi harmonijkowych jest przeszklonych, a panele posiadają ramy z drewna, aluminium lub upvc.

Bramy rolowane – solidna ochrona na lata

W przeciwieństwie do konwencjonalnych drzwi o standardowej otwartości 700-900 mm, większość nowoczesnych drzwi harmonijkowych (zestawów) może mieć do kilku metrów szerokości, co znacznie zwiększa dostępność zarówno fizyczną, jak i wizualną pomiędzy dwoma pomieszczeniami wewnętrznymi lub między pomieszczeniem wewnętrznym a przestrzenią zewnętrzną.

Historycznie składane drzwi były już znane Rzymianom jako wykopaliska na Pompejach. Peter Connolly pisze w swojej książce „Pompeje”, że Rzymianie „nie lubili drzwi jednoskrzydłowych i tam gdzie to możliwe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, używali drzwi dwu- lub nawet harmonijkowych”. Zachwalamy bramy rolowane.

Bramy rolowane - wyśmienity montaż w Kielcach

Jak działa brama rolowana?

Roleta, brama rolowana lub segmentowa brama górna jest rodzajem żaluzji drzwiowej lub okiennej składającej się z wielu poziomych listew (a czasami prętów lub systemów środników) połączonych zawiasowo. Drzwi są podnoszone, aby je otworzyć, i opuszczane, aby je zamknąć. Przy dużych drzwiach może być uruchomiony napęd silnikowy. Zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem. W formie żaluzji stosowany jest przed oknem i chroni okno przed aktami wandalizmu i włamaniami.