W Peru w XV w. n.e. Inkara wykorzystywała nieużyteczne zbocza do budowy tarasów, budując suche kamienne mury. Ten sposób budowy zastosowano również w przypadku ścian wolnostojących. W konstrukcji typu jesionowego w Machu Picchu zastosowano klasyczny styl architektoniczny Inca, czyli polerowane ściany z suchego kamienia o regularnym kształcie. Inkowie byli mistrzami tej techniki, w której kamienne bloki są cięte tak, aby ściśle pasowały do siebie bez zaprawy. Wiele skrzyżowań jest tak doskonałych, że nawet nóż nie mieści się pomiędzy kamieniami. Konstrukcje te przetrwały w rejonach o dużym natężeniu trzęsienia ziemi ze względu na elastyczność ścian oraz fakt, że w architekturze ścian dwuściennych obie części ścian pochylone są do siebie.

Chemia budowlana Białystok a budownictwo

Styl i sposób wykonania muru będzie się różnił w zależności od rodzaju dostępnego kamienia, jego przeznaczenia i miejscowej tradycji. Większość starszych murów zbudowana jest z kamieni i głazów wyciętych z pól podczas przygotowań do rolnictwa (kamienie polne), ale wiele z nich pochodzi również z pobliskich kamieniołomów. W nowoczesnych murach prawie zawsze stosuje się kamień kamienny. Rodzaj budowanego muru zależy od rodzaju dostępnych kamieni. Sprawdź również: chemia budowlana Białystok

Wybróbuj - chemia budowlana w Pakiecie

Jeden z rodzajów muru nazywany jest murem „podwójnym” i zbudowany jest poprzez umieszczenie dwóch rzędów kamieni wzdłuż granicy muru. Kamienie węgielne są idealnie osadzone w podłożu, tak aby mocno przylegały do podłoża. Rzędy składają się z dużych płaskich kamieni, których wielkość zmniejsza się wraz z narastaniem muru. Mniejsze kamienie mogą być stosowane jako kliny w miejscach, gdzie kształt kamienia naturalnego jest bardziej zaokrąglony. Ściany są układane warstwa po warstwie na żądanej wysokości (przebieg po warstwie) i w odstępach czasu umieszczane są duże kamienie kotwiczne lub przelotowe, które rozpościerają się po obu stronach muru, a czasami wystają.

Chemia budowlana Białystok efekt łączenia

Mają one efekt łączenia, co w przeciwnym razie byłoby dwie cienkie ścianki oparte o siebie, znacznie zwiększając wytrzymałość ściany. Ściemnienie szerokości ściany w miarę jej zwiększania się, jak to tradycyjnie ma miejsce w Wielkiej Brytanii, również znacznie wzmacnia ścianę. Puste przestrzenie pomiędzy kamieniami znajdującymi się między nimi są ostrożnie wypełnione mniejszymi kamieniami (wypełniającymi, serduszącymi).

Ostatnia warstwa na górze muru składa się również z dużych kamieni, zwanych kapłonami, kamieniami kopulastymi lub polanami. Podobnie jak w przypadku kamieni wiązałkowych, kamienie kapilarne rozciągają się na całą szerokość muru i zapobiegają jego rozerwaniu. Na niektórych obszarach, takich jak Południowa Walia, istnieje tradycja umieszczania kamieni kopulastych na ostatniej warstwie płaskich kamieni nieco szerszej niż wierzchołek muru (opaski przykrywające).

Oprócz bram, ściana może zawierać mniejsze celowo zbudowane szczeliny dla przejścia lub kontroli dzikich zwierząt i zwierząt gospodarskich, takich jak owce. Mniejsze otwory o wysokości zazwyczaj nie większej niż 8 cali nazywane są „otworami na śruby” lub „gładkimi”. Większe mogą mieć od osiemnastu do 24 cali wysokości, nazywa się je „dziurą kaleką”.