Moskitiera zapewnia ochronę przed komarami, muchami i innymi owadami, a tym samym przed przenoszonymi przez nie chorobami. Przykładami mogą być malaria, gorączka denga, gorączka żółta, wirus zika i różne formy zapalenia mózgu, w tym wirus zachodniego Nilu. Aby sieć komarów była skuteczna, musi być wystarczająco cienka, aby wykluczyć takie owady bez ograniczania widoczności lub przepływu powietrza do niedopuszczalnego poziomu. Możliwe jest znaczne zwiększenie skuteczności moskitiery poprzez zastosowanie odpowiedniego środka owadobójczego lub środka odstraszającego komary.

Moskitiery w historii

Badania wykazały, że moskitiery są niezwykle skuteczną metodą zapobiegania malarii, zapobiegającą w latach 2000-2015 około 451 milionom przypadków malarii.

Użycie moskitiery jest głównie używane do ochrony przed przenoszącym malarię wektorem Anopheles gambiae. Pierwsza wzmianka o objawach malarii pojawiła się już w 2700 roku p.n.e. w Chinach. Wektor tej choroby został zidentyfikowany dopiero w 1880 r., kiedy to Sir Ronald Ross zidentyfikował komary jako wektor malarii. Moskitiery Białystok – Prestige

Siatka komarowa ma długą historię. Chociaż termin ten pochodzi z połowy XVIII wieku, literatura indyjska z późnego średniowiecza zawiera odniesienia do stosowania moskitier w rytualnym kultu hinduskim. Poezja Annamayi, najwcześniej znanego muzyka i poety Telugu, odwołuje się do domatery, czyli „moskitiery siatkowej” w Telugu Używanie moskitier datowane jest na czasy prehistoryczne. Mówi się, że Kleopatra, ostatni aktywny faraon starożytnego Egiptu, spał również pod moskitierą. Podczas budowy Kanału Sueskiego, w której mówiono o malarii, użyto moskitier.

Moskitiera na okno i drzwi Białystok

Budowa nowoczesnej moskitiery

Tkanina moskitiera może być wykonana z bawełny, polietylenu, poliestru, polipropylenu lub nylonu. Rozmiar oczek wynoszący 1,2 mm (0,047 cala) zatrzymuje komary, a mniejszy, taki jak 0,6 mm (0,024 cala), zatrzymuje inne gryzące owady, takie jak kąsające muszki/nieseumy.

Bar komarowy jest alternatywną formą moskitiery. Wykonana jest z drobnoziarnistej siatki umieszczonej na ramce w kształcie skrzynki i przeciągniętej przez nią. Został zaprojektowany tak, aby pasował do powierzchni lub przedmiotu, takiego jak śpiwór, w celu zapewnienia ochrony przed owadami. W czasie snu w dżungli można użyć moskitiery do ochrony przed komarami i innymi owadami. Siatka jest na tyle szczelnie utkana, aby owady nie dostały się do środka, ale na tyle luźno, aby nie zakłócać wentylacji. Rama jest zazwyczaj samonośna lub wolnostojąca, chociaż może być zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było przymocować od góry do alternatywnego wspornika, takiego jak kończyny drzew.