Niektórzy nabywcy domów i niektóre instytucje kredytowe sprzeciwiają się traktowaniu domów modułowych jako równoważnych pod względem wartości z domami budowanymi na miejscu.

Podczas gdy same domy mogą być podobnej jakości, zakorzenione przepisy dotyczące planowania przestrzennego i psychologiczne czynniki rynkowe mogą stwarzać przeszkody dla nabywców lub budowniczych domów modułowych i powinny być traktowane jako część procesu decyzyjnego podczas badania tego typu domów jako opcji mieszkalnej i/lub inwestycyjnej. W Wielkiej Brytanii i Australii domy modułowe są akceptowane w niektórych regionach, jednak nie są one powszechnie budowane w dużych miastach. Domy modułowe stają się coraz bardziej popularne w japońskich aglomeracjach miejskich z powodu poprawy konstrukcji i jakości, szybkości i zwartości montażu na miejscu, a także z powodu obniżenia kosztów i łatwości napraw po trzęsieniach ziemi. Najnowsze innowacje pozwalają na odróżnienie budynków modułowych od obiektów budowanych na miejscu.

Zabudowa szeregowa – Wady i zalety takiego rozwiązania

Różnice dotyczą przepisów budowlanych, które regulują budowę, rodzajów wykorzystywanych materiałów oraz sposobu ich wyceny przez banki do celów udzielania kredytów. Domy modułowe są budowane zgodnie z lokalnymi lub stanowymi przepisami budowlanymi, w przeciwieństwie do domów produkcyjnych, które są również budowane w fabryce, ale podlegają federalnemu kodeksowi budowlanemu. Przepisy regulujące budowę domów modułowych są dokładnie tymi samymi przepisami, które regulują budowę domów budowanych na miejscu.W Stanach Zjednoczonych wszystkie domy modułowe są budowane zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Budowlanym (IBC), IRC, BOCA lub z kodeksem przyjętym przez lokalną jurysdykcję. Jest to prawdą, nawet jeśli właściciele zdejmują osie i kładą je na stałym fundamencie. Zalecana jest zabudowa szeregowa.

Zabudowa szeregowa - nowe domy w Białymstoku

Ważne elementy każdego domu

Przenośny dom powinien mieć po zewnętrznej stronie każdej sekcji małą metalową tabliczkę. Jeśli nie możesz zlokalizować znacznika, powinieneś być w stanie znaleźć szczegółowe informacje na temat domu w skrzynce panelu elektrycznego. Na identyfikatorze powinna być również umieszczona data produkcji. Domy modułowe nie mają na zewnątrz metalowych tabliczek, ale mają wbudowaną tabliczkę znamionową, zazwyczaj pod zlewozmywakiem lub w szafie. Na tabliczce znamionowej znajdują się informacje takie jak producent, zewnętrzna agencja inspekcyjna, informacje o urządzeniu i data produkcji.